Blog

Oddlužení v roce 2019 prošlo změnami. Jak se zbavit všech dluhů a ...
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Co nemůže sebrat exekutor?

Jednoduchý přehled, co exekutor vám exekutor nemůže sebrat.

Z věcí, které jsou ve vašem vlastnictví, vám exekutor nemůže zabavit

 • Věci, které nezbytně potřebujete k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny,
 • věci k plnění svých pracovních úkolů,
 • věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly.

Jde zejména o:

 • běžné oděvní součásti,
 • obvyklé vybavení domácnosti,
 • snubní prsten a jiné předměty podobné povahy,
 • zdravotnické potřeby a jiné věci, které potřebujete vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě
 • hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu, což v roce 2017 pro jednotlivce představuje částku 6280 Kč

Pokud jste podnikatelem, nemůže se exekuce týkat těch věcí z vašeho vlastnictví, které nezbytně nutně potřebujete k výkonu své podnikatelské činnosti.

Co je to nezbytné základní vybavení domácnosti? Na co exekutor nesmí sáhnout?

V případě movitých věcí, o nichž se můžete domnívat, že patří jako obvyklé vybavení domácnosti mezi věci vyloučené z exekuce, je na posouzení exekutora, které věci pojme do soupisu.

Je rovněž nutno posuzovat, zda je splněna podmínka, že věci nezbytně potřebujete k uspokojování hmotných potřeb atd.

Exekutor např. může usoudit, že jste schopni uspokojovat potřeby své a své rodiny i bez věcí, které pojal do soupisu, byť na kvalitativně nižší úrovni.Vaší zákonnou obranou je pak návrh na zastavení řízení ohledně těchto věcí, o kterém přísluší rozhodnout pouze soudu.

Zahájení exekuce

Soud pověří na návrh věřitele (oprávněného) výkonem exekuce soudního exekutora. Podkladem je exekuční titul. Bývá to:

 • rozsudek nebo platební rozkaz*,
 • rozhodčí nález,
 • notářský zápis se svolením k vykonatelnosti,
 • výkaz nedoplatků soc. a zdravotního pojištění,
 • směnečný platební rozkaz.

* Proti platebnímu rozkazu lze podat do 15 dnů odpor. Platební rozkaz se tím zruší a soud nařídí standardní jednání. Za podání odporu se neplatí soudní poplatek, v případě neúspěchu hrozí ale vyšší soudní náklady.

Vyrozumění o exekuci

Exekutor zašle dlužníkovi:

 • vyrozumění o zahájení exekuce,
 • výzvu ke splnění vymáhané povinnosti.

Po doručení těchto dokumentů dlužník:

 • nesmí se svým majetkem nakládat nad rámec běžné činnosti a
 • má 30 dnů na zaplacení dluhů. Pokud tak učiní, zaplatí navíc jen polovinu nákladů a odměny exekutora.

Pozor: Exekutor napřed postihuje majetek (viz dále) a až pak posílá vyrozumění o zahájení exekuce a výzvu k dobrovolnému plnění!

Průběh exekuce

Aby uspokojil pohledávky věřitele, exekutor může (v tomto pořadí):

 • zabavit peníze na účtech dlužníka,
 • nařídit srážky ze mzdy,
 • prodat majetek dlužníka.

Všechny tři způsoby vymáhání je možné kombinovat. S exekutorem lze domluvit zaplacení dlužné částky nebo splátky. To ho však neomezuje v dalším výkonu exekuce.  

Jak jednat s exekutorem?
Exekutor se nezabývá oprávněností pohledávky, jeho úkolem je zmapovat a zajistit majetek dlužníka. Běžnou součástí taktiky exekutorů je psychický nátlak. Nepodléhejte mu. Nevíte-li si rady, obraťte se na odborníky z dluhových poraden, kteří Vám poskytnou pomoc (viz dále).

Zastavení exekuce

Přestože proti exekuci není přípustné odvolání, lze ji v někdy plně či částečně zastavit. Situaci by však měl posoudit specialista (viz dále) a je třeba jednat bez odkladu.

Důvody pro zastavení exekuce:

 • nemajetnost dlužníka,
 • promlčení,
 • neplatný rozhodčí nález,
 • postižení věcí vyloučených z exekuce.

Odložení exekuce

Připouští se, jen pokud se povinný ocitl bez své viny a přechodně v mimořádně obtížné situaci a oprávněný nebude odkladem vážně poškozen.

Zabavení peněz na účtech

 • dlužník o něm není předem informován,
 • z účtu lze jedenkrát vybrat 7.720 Kč (do konce r. 2020 je to 15.440 Kč).

Exekutor nemusí zjišťovat původ peněz a smí obstavit i účet manžela/-ky.

Srážky ze mzdy

Při srážkách ze mzdy dlužníkovi měsíčně zůstává:

 • nezabavitelné minimum 7.771,50 Kč a
 • 2.590,50 Kč na vyživovanou osobu (včetně manžela/-ky) a
 • (u nepřednostních pohledávek) 2/3 ze zbylého příjmu, nejvýše však 13.816 Kč nebo
 • (u přednostních pohledávek) 1/3 ze zbylého příjmu, nejvýše 6.908 Kč

Přednostní pohledávky:
Srážky ze mzdy mohou být i vyšší, týká-li se exekuce přednostních pohledávek, tedy dluhy:

 • na sociálním a zdravotním pojištění,
 • na výživném,
 • vůči státu,
 • vzniklé trestnou činností.

Jaké další příjmy může exekutor postihnout?

 • rodičovský příspěvek,
 • nemocenské dávky,
 • důchod či stipendium,
 • podporu v nezaměstnanosti,
 • odstupné,
 • odměnu z dohody o pracovní činnosti,
 • odměnu z dohody o provedení práce.

Postihnout nelze:

 • daňový bonus
 • porodné, přídavek na dítě,
 • dávky v hmotné nouzi,
 • příspěvek na bydlení.

Exekuce se však nebere v potaz při výpočtu dávek.

Co dělat při exekuci na příjem?

 • sdělte a doložte Vašemu zaměstnavateli počet vyživovaných osob,
 • výplatu mzdy a nepostižitelných dávek si vyjednejte v hotovosti nebo pomocí složenky – na účtu mohou být zabaveny!

Exekuce movitého majetku

Průběh:

 • o exekuci se předem neinformuje,
 • není-li dlužník přítomen, může exekutor nechat vyměnit zámek a vstoupit do bytu,
 • exekutor může zabavovat majetek i jinde než v místě trvalého bydliště dlužníka, má-li za to, že tam dlužník má majetek,
 • zabavené předměty jsou označeny polepením, případně odvezeny do skladu,
 • po 30 dnech jsou předměty nabídnuty v dražbě.

Co smí exekutor zabavit?

 • auta, počítače, elektroniku,
 • domácí spotřebiče,
 • nábytek a starožitnosti, ad.

Co exekutor zabavit nesmí:

 • ledničku, sporák, pračku, stůl, židle, postel,
 • běžné oděvní součásti, dětské věci,
 • hotovost do 7.720 Kč,
 • zdravotní potřeby a pomůcky,
 • věci potřebné k plnění pracovní činnosti,
 • snubní prsteny, rodinné fotografie, dopisy,
 • domácí mazlíčky.

Práva dlužníka:

 • požadovat služební odznak,
 • požadovat exekuční příkaz,
 • nahrávat si průběh exekuce (toto zařízení nelze zabavit),
 • přivolat svědky či policii.

Zabavil exekutor věc nepatřící dlužníkovi?
Jde o velmi častý případ. Je třeba:

 • neprodleně o tom informovat exekutora,
 • předložit doklady prokazující vlastnictví.

Neuzná-li exekutor námitku, musí mu majitel věci/í zaslat do 30 dnů písemný návrh na vyškrtnutí věci/í ze soupisu.

Exekuce nemovitého majetku

Vlastní-li dlužník nemovitost, exekutor ji smí zablokovat na katastru a nařídit dražbu. Toto neplatí, pokud jde o trvalé bydliště dlužníka a:

 • součet jistin všech dluhů nepřesahuje 100.000 Kč,
 • částka zabavená na účtech a srážky ze mzdy zjevně postačí v rozumném časovém horizontu k úhradě dluhu.

Odměna exekutora

Exekutor má ze zákona nárok na:

 • odměnu ve výši 15 % z objemu exekuce či vymožen částky, nejméně ale 2.000 Kč (bez DPH),
 • náhradu nákladů ve výši 3.500 Kč (bez DPH)

Základní výdaje

Vyjít s penězi není snadné. Aby to člověk zvládl, měl by dodržovat pár základních pravidel:

 • pravidelné platby (zejména nájemné, služby, ale i peníze na jízdenky) je dobré uhradit hned po výplatě, případně si peníze dát stranou,
 • rozpočítat si náklady na stravování na celý měsíc,
 • mít předem jasno v tom, co jdu koupit a větší nákupy plánovat předem.

Někdy je třeba řešit mimořádnou situaci (výpadek příjmů z důvodu nemoci nebo ztráty zaměstnání, mimořádný výdaj apod.). Na tyto situace je vhodné pamatovat 
a pokusit se vytvořit aspoň malou finanční rezervu. 

Pokud příjmy nestačí, je třeba zvážit snížení výdajů, 
např. zkusit najít levnější bydlení. Finanční tíseň lze za určitých okolností řešit i pomocí sociálních dávek. Je to lepší varianta než půjčka, vyřízení bude ale nějakou dobu trvat.

Nájemné a služby

 • Nájemné je třeba hradit včas, jinak může pronajímatel účtovat úrok z prodlení. Při třech dlužných nájmech už hrozí výpověď z bytu. 
 • Pokud nájemce na nájem nemá, měl by kontaktovat pronajímatele, vysvětlit mu situaci a pokusit se dohodnout. Je rozumné zaplatit alespoň část nájmu jako projev dobré vůle. 
 • Vyúčtování služeb musí pronajímatel doručit do čtyř měsíců po konci zúčtovacího období. 
 • Pokud nájemník s vyúčtováním nesouhlasí, může (písemně) požádat o podklady k vyúčtování. 
 • Na vyrovnání nedoplatků má nájemce čtyři měsíce ode dne doručení vyúčtování.
 • Pronajímatel nesmí blokovat případnou kauci na nájem do vyhotovení vyúčtování.

Zdravotní pojištění

Pravidelné měsíční zálohy si musí platit sami: 

 • podnikatelé (OSVČ); ti si platí i sociální pojištění,
 • pracující na DPP nebo DPČ, pokud jejich měsíční příjem nepřesáhne 3 000 Kč, 
 • nezaměstnaní bez registrace na Úřadu práce.

Za studenty do 26 let, důchodce, osoby v invalidním důchodu, registrované nezaměstnané, matky na mateřské a rodiče na rodičovské dovolené platí pojištění stát.  

Kolik, kam a kdy se platí?

Minimální odvod zdravotního pojištění je pro osoby bez zdanitelného příjmu stanoven na 1 971 Kč, pro OSVČ je to 2 352 Kč. Platí se na účet své zdravotní pojišťovny do 8. dne v měsíci.

Pozn.: Změny (zahájení či ukončení evidence na Úřadu práce, začátek/konec mateřské/rodičovské dovolené nebo zahájení či ukončení podnikání) je třeba ze zákona hlásit zdravotní pojišťovně do osmi dnů!

Sankce při neplacení:

 • 0,05 % z dlužného pojistného denně,
 • riziko exekuce (pojistné je přednostní pohledávkou, což znamená vyšší srážky ze mzdy). K exekuci se přistupuje velmi rychle!

Výživné

 • Vyživovací povinnost vůči dětem vzniká jejich narozením a končí, když je dítě schopno se samo živit. 
 • Vyživovací povinnost lze uložit soudem, a to až tři roky zpětně. Lze ji uložit i vůči bývalé manželce či rodičům.

Sankce při neplacení:

 • obvinění z trestného činu zanedbání povinné výživy a zahájení trestního stíhání,
 • exekuce (ve zrychleném režimu), 
 • exekuce výživného komplikuje případné oddlužení,
 • odebrání řidičského oprávnění.

Další důležité povinnosti

Další časté platby, které je třeba si hlídat:

 • poplatky za rozhlas a televizi. Musí je platit každý, kdo vlastní televizní a rozhlasový přijímač,
 • povinné ručení. Platí ho každý, kdo vlastní a provozuje motorové vozidlo. Česká kancelář pojistitelů ukládá pokuty i za jeden nezaplacený den,
 • pokuty od městské a státní policie (za překročení rychlosti, za jízdu bez platného dokladu),
 • poplatky za odpady, za psy. Platí se obci. Osvobozeni jsou lidé v domovech pro seniory, děti v dětských domovech a další dle zákona 565/1990, § 10b,
 • regulační poplatky za ošetření v nemocnicích,
 • daňové nedoplatky – týkají se zejména podnikatelů, ale pozor např. na daň z nemovitosti.

Dluhy na těchto poplatcích a jejich následné vymáhání jsou vždy spojeny s dodatečnými náklady.

Výpadek příjmů

Půjčky by se měly využívat jen opatrně, v krajní nouzi a pro překlenutí krátkodobých potíží. S dlouhodobě nízkým příjmem nepomohou. Pokud nemám dostatečný příjem, přestože se snažím o jeho získání či udržení, mohu požádat o některou ze sociálních dávek. Je to vždy lepší řešení než půjčka. 

Na jakou podporu mám nárok?

Peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“) náleží matce dítěte již 6 až 8 týdnů před porodem, pokud platila potřebnou dobu sociální pojištění. Žádá se o něj na Okresní správě sociálního zabezpečení. O dávky státní sociální podpory a dávky hmotné nouze se žádá na úřadu práce. Ten posuzuje příjmy a výdaje všech osob žijících ve společné domácnosti.

Státní sociální podpora:

 • Rodičovský příspěvek náleží každému rodiči od porodu dítěte; výše závisí na délce čerpání.
 • Přídavek na dítě; nárok se odvíjí od výše příjmu.
 • Příspěvek na bydlení lze čerpat, když za bydlení dávám více než 30 % z příjmu (v Praze 35 %). Náklady nesmí ale překročit stanovené normy.

Dávky hmotné nouze:

 • Příspěvek na živobytí získám, pokud mi po odečtení přiměřených nákladů na bydlení zůstane méně než životní minimum.
 • Doplatek na bydlení lze čerpat, pokud mi po uhrazení nákladů na bydlení nezůstává životní minimum.

Opět však platí, že vyřízení dávek nějakou dobu trvá.

Shrnutí

 • Nejdůležitější je mít peníze stranou na pravidelné platby (nájemné, služby, výživné apod.). Větší nákupy je třeba promyslet předem. 
 • Je důležité docházet na Úřad práce – i kvůli odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
 • Je důležité kontrolovat si platby zdravotního a sociálního pojištění, případně výživného a dalších zákonných povinností.
 • Neodkládat nepříjemné situace či jednání, přebírat poštu, komunikovat se soudem, chodit k jednání.

Splátky v prodlení

Pokud máte potíže se splátkami úvěru nebo jiného dluhu, neodkládejte řešení. Čím dříve začnete jednat, tím větší je šance, že předejdete nepříjemnostem:

 • Kontaktujte věřitele dříve, než se dostanete do prodlení (tedy dokud vše platíte řádně).
 • Je-li Váš problém dočasný, pokuste se dojednat posun splátky (pozor ale na související poplatky).
 • Při dlouhodobějších potížích zkuste domluvit rozložení splátek do delšího období.
 • Máte-li půjček více, zvažte konsolidaci, tedy spojení více úvěrů do jednoho levnějšího, s nižšími splátkami. Oslovte více společností – i když Vás někde odmítnou, jinde můžete uspět.
 • Raději si zkontrolujte, jak jsou ve smlouvě nastaveny sankce, na co má věřitel nárok a jak může postupovat. Pokud smlouvu nebo podmínky nemáte, požádejte o ně věřitele. 
 • Jestliže smluvním podmínkám nerozumíte, obraťte se na odbornou pomoc (dluhovou poradnu nebo advokáta).

Upomínky

 • Pokud se opozdíte se splátkou, věřitel se Vás bude nejspíše snažit kontaktovat pomocí e-mailu, sms zpráv, telefonu či dopisem. Většina společností si za tyto upomínky nechává zaplatit, často až stovky korun. O ně pak narůstá Váš dluh.
 • Věřitelé Vám smějí dle zákona za prodlení účtovat pokutu až 500 Kč, a to i opakovaně. V delším období může být pokuta až 0,1 % z dlužné částky za každý den prodlení.

Zesplatnění

 • Pokud nehradíte splátky delší dobu (většinou tři  měsíce) věřitel dluh zesplatní. To znamená, že musíte najednou vrátit veškeré peníze, které dlužíte, včetně úroků, pokut a dalších nákladů.
 • Nesplácení půjček vede také k záznamům do úvěrových registrů, což komplikuje získání jiné půjčky v budoucnu.
 • Pokud se Vám výše zesplatněné částky nezdá, poraďte se s odborníky. Upozorněním na nepřiměřené sankce či nezákonná ujednání lze dosáhnout značného snížení požadované částky. 
 • Jestliže věřitel nesouhlasí s Vaší argumentací a trvá na částce, se kterou důvodně nesouhlasíte, obraťte se na finančního arbitra:

Finanční arbitr – pomocná ruka:

 • Pokud vůči Vám věřitel nepostupuje férově, můžete využít bezplatné pomoci finančního arbitra. 
 • Řízení před arbitrem lze ale zahájit, jen pokud věřitel dluh dosud nezažaloval u soudu.
 • Pro podání návrhu využijte formulář pro zahájení řízení na www.finarbitr.cz. Uveďte, co podle Vás věřitel porušil, a doložte kopie všech dokumentů a vzájemné komunikace.
 • Zajistěte si, že Vám bude chodit pošta (můžete být vyzváni k doplnění informací).

Uznání dluhu

Výsledkem dohody věřitele a dlužníka může být rozložení dluhu do menších splátek, tzv. splátkový kalendář. Toto řešení často dává smysl, bývá ale podmíněno tzv. dohodou o uznání dluhu. Ta v sobě může skrývat řadu úskalí:

 • dluh může být navýšen o poplatky či sankce,
 • věřitel či inkasní agentura mohou chtít sepsat tzv. notářský zápis, kterým dlužník do budoucna ztrácí možnost bránit se u soudu,
 • setkat se lze i s požadavkem na dalším zajištění, například směnkou (formálně nesouvisející s daným úvěrem),
 • někteří věřitelé se snaží pro umoření původní půjčky nabídnout další produkt (jiný úvěr nebo kreditní kartu).

Protože dohodu o uznání dluhu lze později jen obtížně zpochybnit, raději ji nepodepisujte bez odborné pomoci.

Promlčení dluhu:

 • Pokud se věřitel nepřihlásí o svoje peníze do určité doby (během tzv. promlčecí lhůty), jeho nárok zaniká. Vždy si proto zjistěte, jaká je promlčecí lhůta a zda již neuplynula.
 • Věřitelé nicméně běžně vymáhají i promlčené pohledávky, protože pokud začnete splácet, promlčení dluhu zaniká. 
 • Standardní promlčecí lhůta je tříletá. Někteří věřitelé mají však ve smlouvě o půjčce lhůtu delší anebo navrhují při jednání o splátkovém kalendáři její prodloužení.
 • Pokud se případ dostane do nalézacího řízení či k soudu, promlčecí doba se prodlužuje na 10 let. Po dobu exekuce se navíc promlčení zastavuje. 

Mimosoudní vymáhání

 • Pokud nereagujete na zesplatnění, věřitel většinou zahájí mimosoudní vymáhání, a to buď sám nebo prostřednictvím inkasní agentury.
 • Pokud Vás k úhradě vyzývá neznámá společnost, vždy pátrejte po původu dluhu. Nechat věc být s tím, že se Vás netýká, se nevyplácí!
 • Inkasní agentury se snaží dlužníky přimět k zaplacení, a to i psychickým nátlakem. Přestože nesmějí dlužníka uvádět v omyl, jejich informace často bývají nepravdivé. Ověřujte si je.
 • Zástupci inkasních agentur se nezřídka chovají neeticky – dlužníkům vyhrožují, urgují je několikrát denně, vylepují výzvy k zaplacení na veřejná místa či docházejí do zaměstnání.
 • Obrana je velmi komplikovaná. Snažte se nátlaku nepodlehnout a pokud jednání zástupce inkasní agentury překročí únosnou míru, na místě je podání trestního oznámení. 
 • I v této fázi můžete zahájit vyjednávání o smírném řešení a případně řešit situaci s finančním arbitrem.

Zásady jednání s věřitelem 

 • Přebírejte poštu. Pokud nebydlíte na adrese trvalého bydliště, nechte do registru obyvatel zanést doručovací adresu. Nepřebíráním pošty ztrácíte možnost včas se bránit!
 • Jednejte písemně. Jakékoli dohody, námitky či důležitá sdělení zasílejte věřiteli doporučeně, vlastnoručně podepsané, podací lístek uschovejte, uschovejte si i kopii Vaší komunikace. 
 • Schovávejte si doklady o platbách. Ústřižky složenek, výpisy z účtu, které dokládají uhrazené splátky, si vždy schovávejte, mohou se hodit.
 • Nejednejte pod vlivem emocí. Pokud na vás věřitel tlačí, je nepříjemný, vyvolá ve vás strach, nečiňte žádná rozhodnutí. Jednání pod tlakem nevede k vyřešení problému.
 • Neslibujte nemožné. Slibujte jen to, co dokážete splnit. Důležitější je plnit pravidelně než slíbit vysokou splátku, kterou nebudete schopni platit.
 • Ptejte se, pokud Vám není jasné, proč po Vás věřitel chce určitou částku.
 • Vyhledejte odbornou pomoc. Obraťte se buď na finančního arbitra nebo dluhovou poradnu (viz níže).

Předžalobní upomínka

 • Dostane-li se člověk do prodlení s platbami za služby nebo se splátkami úvěru, věřitel se většinou snaží dlužníka kontaktovat a upomínat ho v rámci tzv. mimosoudního vymáhání.
 • Posledním krokem bývá tzv. předžalobní upomínka. Věřitel v ní vyzývá dlužníka, aby do určité doby pohledávku uhradil a předešel tak soudnímu vymáhání.
 • Pozor, předžalobní upomínka je považována za doručenou, pokud byla zaslána na poslední známou adresu dlužníka, a to bez ohledu na to, zda si ji dlužník skutečně převzal.

Nalézací řízení

 • Pokud dlužník na předžalobní upomínku nereaguje a nedomluví se s věřitelem ani na jiném oboustranně přijatelném postupu, věřitel se po určité době obrátí se svým nárokem na soud.
 • Soud může buď předvolat dlužníka k ústnímu jednání anebo rozhodne bez jeho přítomnosti, a to pouze na základě důkazů předložených věřitelem (smlouva o půjčce, uznání dluhu apod.).
 • V praxi volí soud téměř vždy druhou variantu a místo ústního jednání rovnou vydává tzv. platební rozkaz

Platební rozkaz

 • V platebním rozkazu soud žalovanému uloží, aby do 15 dnů od jeho doručení žalobci zaplatil uplatněnou peněžitou částku (dluh), a to včetně nákladů řízení (soudní poplatek a náklady za advokáta).
 • Pokud dlužník ve stanovené lhůtě nezaplatí, může věřitel následně postoupit svoji pohledávku do exekučního řízení, a to bez možnosti následných odvolání.
 • Platební rozkaz se vždy doručuje do vlastních rukou žalovaného. 
 • Pokud se jej nepodaří doručit, soud jej sice zruší, ale místo něj vydá tzv. rozsudek pro zmeškání, který lze doručit i fikcí, tedy uložením na poště v místě trvalého bydliště. 
 • Nepřebírání pošty tedy nic nevyřeší, rozhodnutí soudu bude platné, i když ho člověk fyzicky nepřevezme.

Odpor:

 • Jediná přípustná obrana proti platebnímu rozkazu je podání tzv. odporu.
 • Dlužník musí v odporu vysvětlit důvody, pro které s pohledávkou nesouhlasí, a také kroky, které navrhuje (např. zrušení, snížení nebo odklad splátek).
 • Poučení o tom, v jaké formě a v jaké lhůtě může být odpor podán, bývá na konci platebního rozkazu.
 • Důležité je, že odpor lze podat pouze do 15 dnů od doručení platebního rozkazu. Pokud tyto lhůty dlužník promešká, ztrácí šanci uplatnit svá práva
 • Soud v případě podání odporu většinou platební rozkaz zruší a nařídí ústní jednání.

Ústní jednání

 • V rámci ústního jednání lze uplatnit případné námitky, například nemravný úrok či sankce, neplatnost smlouvy či její promlčení.
 • Soud může dát dlužníkovi zcela či zčásti za pravdu. Může například pohledávku nebo její část zrušit nebo snížit, případně alespoň umožnit hradit dluh ve splátkách.
 • Nalézací řízení končí vydáním rozhodnutí, na jehož základě lze zahájit exekuci. Rozhodnutí může být opět doručeno i fikcí, tedy uplynutím lhůty, po kterou je písemnost uložena na poště.

Obcházení soudů

V praxi bohužel existují způsoby, jimiž mohou věřitelé nalézací řízení u soudu obejít. Dlužník pak ztrácí možnost, aby byl vzniklý spor nezávisle přezkoumán. 
Mezi nejčastější schémata, která věřitelé využívají, patří rozhodčí doložka a notářský zápis.

Rozhodčí doložky

 • Někteří věřitelé či poskytovatelé služeb si smluvně vymínili, že případné spory mezi nimi a dlužníky budou místo soudu posuzovat soukromé osoby, tzv. rozhodci.
 • Vzhledem k tomu, že rozhodci jsou vybíráni a placeni věřitelskou stranou, nejsou nestranní a jejich rozhodnutí, tzv. rozhodčí nálezy, téměř vždy straní věřiteli.
 • Používání rozhodčích doložek je z výše uvedených důvodů již zakázáno, ale úvěrové smlouvy uzavřené před r. 2016 mohou tato ujednání obsahovat a stále platí.

Obrana proti rozhodčímu nálezu 

 • Pokud rozhodce vydá rozhodčí nález v neprospěch dlužníka, ve lhůtě tří měsíců je možné podat žalobu k soudu na jeho zrušení.
 • Žalobu na zrušení rozhodčího nálezu je třeba spojit s tzv. návrhem na odklad vykonatelnosti, jinak lze na jeho základě zahájit exekuce.
 • Pro efektivní argumentaci a obranu proti rozhodčím nálezům je potřeba kvalifikovaná právní pomoc.
 • Některé rozhodčí doložky však byly v mezidobí soudy prohlášeny za neplatné a exekuce zahájené na jejich základě lze proto jednoduše zastavit. Tyto případy umí poznat aplikace Doložkomat.

Doložkomat:

 • Aplikace funguje na internetových stránkách www.dolozkomat.cz. 
 • Po zadání základních údajů se uživatel dozví, zda lze jeho exekuce zastavit.
 • Pokud je zastavení možné, Doložkomat sám připraví potřebné dokumenty.
 • Uživatel podklady pouze podepíše a odešle na příslušný exekutorský úřad, který exekuci zastaví.
 • Dlužník musí následně vracet věřiteli pouze půjčenou částku, nikoliv úroky či sankce. 

Notářský zápis 

 • Jde o ujednání, kterým dlužník souhlasí s tím, že při porušení svých povinností může věřitel přistoupit k exekuci přímo, aniž by musel svůj nárok prokazovat u soudu.
 • Notářský zápis používají věřitelé zejména při jednání o splátkovém kalendáři.
 • Obrana vůči nepřiměřeným nárokům je v případě použití notářského zápisu velmi složitá. Dlužník by měl proto vyhledat odbornou právní pomoc.

Kdy si půjčit?

Půjčky je vhodné využívat pro rozvoj, například k financování vlastního bydlení nebo pro podnikání. S opatrností jimi lze překlenout krátkodobé potíže, třeba při nečekaném výdaji. Půjčka však nedává smysl, je-li cílem nákup spotřebních předmětů, dárků nebo dovolené. Radost z nové věci nebo zážitku totiž často vystřídají starosti se splácením. Ani půjčka na úhradu jiných dluhů není dobrou strategií. Výjimkou je konsolidace půjček, díky níž si lze snížit výši splátek. Jinak je lepší problémy se splácením přiznat a zkusit se s věřitelem dohodnout.

Poskytovatelé

Spotřebitelské půjčky smí poskytovat jen banky a společnosti s povolením České národní banky. Jejich seznam je zveřejněn na webových stránkách ČNB. Půjčky mohou sjednávat také zprostředkovatelé. I oni však musejí mít povolení ČNB a půjčka musí splňovat zákonné podmínky.


Typy půjček

Půjček existuje velké množství. Mezi nejčastější patří: 

 • Spotřebitelské úvěry s pevnými splátkami jsou vhodné při financování větších výdajů, např. vybavení bytu. Splátky je přitom třeba nastavit tak, aby příliš nezatížily rodinný rozpočet. 
 • Mikropůjčky se většinou poskytují do 20 tisíc korun, splácejí se jednorázově (obvykle do měsíce) a bývají velmi drahé. Využívat by se měly výjimečně a jen když je jisté, že dlužnou částku zvládneme splatit.
 • Revolvingové úvěry a kreditní karty umožňují rychlý přístup k hotovosti, avšak s rizikem dlouhodobého zadlužení, protože ne vždy vedou k postupnému splácení dluhu.
 • Kontokorent umožňuje přečerpat běžný účet. Bývá cenově přijatelnější alternativou ke kreditním kartám či revolvingu. I tak by ale měl být využíván jen jako rezerva pro nečekané situace, nikoliv trvale.
 • Splátkový prodej se používá při nákupu zboží či služeb. Je-li úroková sazba nízká, může dávat smysl, ale vždy je třeba zvážit, zda danou věc skutečně potřebujeme. Doba splácení by určitě neměla přesáhnout životnost věci, kterou kupujeme.

Podnikatelská půjčka je pro podnikatele!

Některé společnosti se snaží obejít zákon o spotřebitelských půjčkách tím, že lidem vnucují tzv. podnikatelské úvěry. Těmto půjčkám je třeba se vyhnout! Často od nich nelze za rozumných podmínek odstoupit a dlužník věřitel může požadovat vysoké sankce.

Další parametry půjčky

Většina půjček je nabízena bezhotovostně (na účet) a bez zajištění. Pokud tomu tak není, je lepší hledat u konkurence protože: 

 • půjčka v hotovosti je vždy dražší, neboť společnosti si účtují poplatky za práci s hotovostí (viz dále), 
 • půjčka zajištěná nemovitostí bývá levnější, ovšem s rizikem, že dlužník v případě problémů se splácením o svůj majetek snadno přijde – a často pod cenou.

Cena

Cena má být při výběru úvěru důležitým, byť ne jediným kritériem. Solidní společnosti mají na svých webových stránkách úvěrové kalkulačky. Ty umožňují snadno spočítat, kolik peněz bude muset člověk vracet. Pokud společnost kalkulačku nemá a nabídku ceny podmiňuje zasláním osobních dat, měli bychom ji z výběru vyřadit. 

Pozor na cenové triky!

 • Cena uvedená na webu bývá často jen ilustrativní, ve skutečnosti můžete zaplatit více.
 • Inzerovaná cena platí jen při splnění určitých podmínek (minimální výše nebo délka úvěru).
 • Cena se může výrazně navýšit i při malém porušení smlouvy (např. splátka o den později).
 • Pokud Vám nabízejí první úvěr zdarma, ptejte se, kolik zaplatíte za jeho prodloužení.
 • Aby úroková sazba vypadala přijatelněji, je někdy uváděna za měsíc (p. m.), nikoliv za rok (p. a.).

Záludné poplatky

Samotná úroková sazba pro vyhodnocení nákladů nestačí, protože mnoho společností si účtuje různé poplatky, které se do úrokové sazby nezapočítávají: 

 • Poplatek za poskytnutí úvěru. Ten může dosáhnout i třetiny půjčované částky a některé společnosti si ho dokonce strhávají z vyplácené částky. 
 • Měsíční poplatek za správu úvěru. Účtují si ho i některé banky.
 • Poplatek za hotovostní inkaso. U půjček poskytnutých či splácených hotově si věřitel účtuje vysoké přirážky. Snažte se těmto úvěrům vyhnout!

Rozhoduje celková částka

Abychom vybrali nejlevnější půjčku, je třeba si spočítat, kolik budeme muset splatit celkem. U některých půjček, jako jsou například revolvingové úvěry či kreditní karty, nelze předem říci, kolik zaplatíme na úrocích a poplatcích. Proto bychom je měli využívat s maximální obezřetností. 

Posuzování úvěruschopnosti

Věřitel musí ze zákona posoudit, zda bude dlužník schopen úvěr řádně splácet. Zkoumá proto příjmy a výdaje budoucího dlužníka, jeho další půjčky a také případné záznamy v úvěrových registrech. Pokud věřitel tuto kontrolu neprovede, smlouva o půjčce je neplatná.

Dlužník musí na druhou stranu poskytnout úplné a pravdivé údaje o své finanční situaci. Pokud by si vzal půjčku s vědomím, že ji nezvládne splatit, může jít o úvěrový podvod.

Dozví-li se jeden z manželů o půjčce toho druhého až se zpožděním a nesouhlasí-li s ní, měl by o tom co nejdříve věřitele informovat (písemně), jinak se stává za splacení půjčky spoluodpovědný.

Náklady navíc

Především u jednorázově splatných mikropůjček se stává, že dlužníci neseženou do doby splatnosti dostatek hotovosti a potřebují úvěr prodloužit. Věřitelé to většinou umožňují, požadují však zaplatit další vysoké poplatky. Vždy je proto rozumné si dopředu zjistit, kolik mne bude případné prodloužení úvěru stát. Dvojnásob to platí u půjček, kde je první období zdarma.

Sankce

Občas dlužník nestihne poslat splátku v dohodnutém termínu. Někteří věřitelé drobná zpoždění tolerují, jiné společnosti však okamžitě uplatňují sankce. Je proto vhodné předem zjistit, co věřitel může požadovat. Zákon v každém případě omezuje sankce a související platby tak, že věřitel má nárok pouze na:

 • náklady za upomínky a vymáhání (až tisíce korun),
 • jednorázová pokuta až 500 Kč (ročně až 3 000 Kč), nebo sankce za každý den ve výši 0,1 % z dlužné částky (suma pokut však nesmí překročit polovinu vypůjčené částky nebo 200 000 Kč),
 • úroky z prodlení (v současnosti asi 9 % ročně),
 • dohodnuté smluvní úroky. 

Kde si půjčit a kde ne?

Člověk v tísni pravidelně sestavuje Index odpovědného úvěrování, který umožňuje jednoduše srovnat všechny společnosti půjčující peníze. V přiložené tabulce jsou hvězdičkami ohodnoceny jak úvěry s pravidelnými splátkami, tak i jednorázově splatné mikropůjčky. Aktuální výsledky najdete zde:

zobraz všechny sekce

Komu je oddlužení určeno

Všem fyzickým osobám v úpadku, tedy těm, kdo:

 1. dluží nejméně dvěma věřitelům,
 2. omeškají se splátkou min. 30 dní,
 3. nejsou schopni plnit závazky nebo
 4. jejich závazky převyšují hodnotu majetku

a zároveň jsou schopni splácet minimálně 2 178 Kč měsíčně (resp. 3 267 Kč v případě společného oddlužení manželů).

Jestliže se dluhy či exekuce týkají obou manželů, je vhodné využít společné oddlužení manželů. Jinak hrozí, že exekuce na jednoho z manželů budou pokračovat.

Podání návrhu

Aby se soud návrhem zabýval, je třeba podat insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení. Protože jde o odborný právní dokument, mohou jej připravovat jen advokáti, notáři, soudní exekutoři, insolvenční správci a neziskové organizace se státní akreditací. Seznam oprávněných neziskových organizací je na www.sako.justice.cz).

Je-li návrh zpracován neziskovou organizací, dlužník za něj nic neplatí. V ostatních případech se platí:

 • 4 840 Kč za návrh pro jednotlivce nebo
 • 7 260 Kč při společném oddlužení manželů.

Co musí návrh obsahovat:

 • skutečnosti osvědčující úpadek dlužníka,
 • seznam majetku,
 • doklady o příjmech za posledních 12 měsíců,
 • očekávané příjmy v příštích 12 měsících,
 • smlouvu o případném daru či příspěvcích na splácení dluhu,
 • návrh způsobu oddlužení.

Způsob oddlužení

Oddlužení zpravidla proběhne kombinací prodeje majetku (tzv. zpeněžení majetkové podstaty) a srážek (tzv. plnění splátkovým kalendářem).

Zpeněžení majetkové podstaty:

 • pořídí se soupis majetku,
 • je vyjmut majetek, který nelze zpeněžit,
 • zbylý majetek dlužníka je zpeněžen (obvykle ve veřejné dražbě),
 • přednost mají pohledávky na výživném a nároky insolvenčního správce.

Nemovitost ve vlastnictví dlužníka, která mu slouží k bydlení, a jejíž hodnota nepřesahuje obvyklou cenu, zpeněžena nebude.

Srážky z příjmu:

 • Zaměstnavatel (u důchodců Česká správa sociálního zabezpečení) strhává z příjmu srážky dle zákona. Dlužníkovi zůstává:
 • nezabavitelné minimum 7.771,50 Kč a
 • 2.590,50 Kč na vyživovanou osobu (včetně manžela/-ky) a
 • třetina ze zbylého příjmu, nejvýše však 6.908 Kč.
oddluzeni_graf_2020.jpg (1527×987)

Dlužník může požádat soud o snížení měsíčních srážek. Musí to ale řádně zdůvodnit a nesmí tím poškodit věřitele. Soud dlužníkovi může vyhovět, jeho povinností to ale není. Je třeba počítat s tím, že v oddlužení nebudou srážky nižší než při exekuci! V řadě případu budou dokonce vyšší. Pokud dlužník nedosáhne na minimální měsíční splátky, může vlastní příjmy doplnit příspěvky třetí osoby, např. od příbuzného.

Schválení oddlužení

Soud oddlužení schválí vždy, jsou-li splněny zákonné podmínky. Insolvenční soud zamítne oddlužení, pokud dlužník:

 • není v úpadku,
 • nedokáže splácet ani minimum,
 • má nedbalý přístup k plnění povinností,
 • sleduje nepoctivý záměr (nebo mu z tohoto důvodu bylo oddlužení zamítnuto v posledních 5 letech),
 • prošel oddlužením v posledních 10 letech.

Průběh oddlužení

Během oddlužení je dlužník povinen:

 • vykonávat výdělečnou činnost, resp. snažit se zajistit si příjem odpovídající jeho možnostem,
 • pravidelně předkládat přehled příjmů,
 • nevytvářet nové dluhy,
 • případné dodatečné příjmy použít k mimořádným splátkám.

Nad dlužníkem vykonává dozor insolvenční správce. Pokud dlužník svoje povinnosti neplní, správce může navrhnout zrušení oddlužení. Pokud oddlužení probíhá řádně, je dlužník chráněn zejména:

 • před prováděním exekucí,
 • před dalším nárůstem dluhů.

Přerušení a prodloužení

Soud může oddlužení přerušit, a to až na jeden rok. Po tuto dobu zaměstnavatel neprovádí srážky ze mzdy. Přerušení lze schválit jen z důležitých důvodů na návrh dlužníka nebo insolvenčního správce. Přerušení nelze schválit opakovaně a doba přerušení se nezapočítává do doby splácení.

Insolvenční soud může na návrh dlužníka rozhodnout i o prodloužení doby pro oddlužení až o šest měsíců. Musejí však pro to existovat vážné důvody a prodloužit nelze opakovaně.

Splnění oddlužení

Dlužník bude osvobozen od zbylých neuhrazených dluhů:

 • jakmile je uhradí v plné výši,
 • za 3 roky, pokud věřitelům splatí alespoň 60 % dluhů

anebo

 • za 5 let, pokud dlužník vynaloží ke splacení veškeré úsilí, které po něm bylo možno spravedlivě požadovat.

Pozn.: Při tří- a pětileté variantě oddlužení musí dlužník splatit příslušenství (tj. úroky, poplatky a sankce) jen do výše původně vypůjčené částky.

Zvlášť zranitelné osoby:

 • Starobním důchodcům a osobám uznaným invalidními ve 2. nebo 3. stupni budou nesplacené dluhy smazány už po 3 letech, i když uhradí méně než 60 %.
 • I oni však musí hradit minimální měsíční splátku 2 178 Kč/3 267 Kč.

Oddlužením nezanikají pohledávky:

 • zajištěných věřitelů,
 • vzniklé úmyslným trestným činem (způsobená škoda),
 • vzniklé úmyslným porušením povinnosti.

O splnění oddlužení s konečnou platností vždy rozhoduje soud.

Kde najdu pomoc?

Dále u nás najdete

Platil statisíce v hotovosti, pak na to „dojel“Vodafone spustí komerční 5G síť v pěti městechNehoráznost? Alza účtuje až 2 % za platbu firemní kartouOSVČ hradí zase zálohy, nemusí to být nutně v záříBojkot palmového oleje nemá logiku, tvrdí odborník na tukyJak vybrat nanoroušku, která opravdu ničí viry?Podáte přehled a pak máte další povinnostiČíšníci a kadeřnice v rouškách. Kdo má výjimku?Jak probíhá transplantace kostní dřeněJak zpracovat přebytky rajčat?Test sáčků na ovoce: první končí v koši hned třetí denSkylink drastický film, úřední výtky zabraly deset stránekOd středy povinně roušky: Kde všude?Může člověk jíst žrádlo pro psy?Jak položit tři kilometry optických kabelů za den?Co všechno máme doma ve vzduchu? Mrtvý hmyz, vlasy i gumuHollywood má novou metodu boje proti pirátůmUtajený bufet v lesích. Obsloužíte se samiCOVID-19: V Česku platí nová pravidla pro karanténuJak se na sdílené elektrokoloběžky dívá české právo?Platil statisíce v hotovosti, pak na to „dojel“Vodafone spustí komerční 5G síť v pěti městechNehoráznost? Alza účtuje až 2 % za platbu firemní kartouOSVČ hradí zase zálohy, nemusí to být nutně v záříBojkot palmového oleje nemá logiku, tvrdí odborník na tukyJak vybrat nanoroušku, která opravdu ničí viry?Podáte přehled a pak máte další povinnostiČíšníci a kadeřnice v rouškách. Kdo má výjimku?Jak probíhá transplantace kostní dřeněJak zpracovat přebytky rajčat?<>

Mýty o oddluženi

Uspokojení pohledávky zajištěného věřitele při oddlužení - OK dražebník a. s.

Šance zbavit se dluhů funguje necelé dva měsíce a ukázala na první vážné nedostatky, se kterými se soudy často setkávají. Vidina života bez dluhů často dlužníka zaslepí tak, že samotným podáním návrhu na oddlužení vidí svůj další život bezstarostně. To je ale omyl, varují soudci a ukazují na čtyři nejčastější mýty o oddlužení:

 1. Podat návrh je jednoduché.
 2. Návrh na osobní oddlužení není potřeba připravit.
 3. Osobní oddlužení vždy dopadne dobře.
 4. Návrh na oddlužení dopadne podle mých představ.

Když se řekne osobní bankrot

Zákon o insolvenci přesně definuje pojem osobní bankrot. Zjednodušeně jde o nepříznivou situaci, kdy má dlužník více věřitelů a není schopen plnit své závazky. Pokud chce dlužník svoji situaci řešit, musí sám podat na sebe návrh na úpadek. Jenže často se zapomíná, že návrh na oddlužení je až druhým krokem celého procesu. Nejprve je nutné zažádat o zahájení insolvenčního řízení a návrh na oddlužení je až druhým bodem. Častým řešením insolvence může být i konkurz, nebo reorganizace majetku dlužníka a vůbec nemusí dojít k procesu oddlužení.

Formulář může odradit, chyby se prodraží

Způsoby oddlužení po novele insolvenčního zákona | Blog - eBankrot.cz

Nerozvážný skok do úpadku přinese více problémů než užitku. Před samotným zahájením insolvenčního řízení je proto nutné pečlivě a bezchybně vyplnit formulář, který zjišťuje spoustu informací včetně majetkových poměrů dlužníka. Uvádí se v něm seznam majetku, závazků (nebo zaměstnanců) a listiny, které prokazují úpadek, a dokládá se mnoho povinných příloh.

Jenže právě vyplnění formuláře přináší spoustu úskalí, která se následně projeví. Chybně vyplněný formulář vede v lepším případě k zastavení procesu insolvence. V tom horším případě se stane opak toho, co dlužník chtěl. Může se totiž stát, že část formuláře, která jedná o insolvenci samotné, bude vyplněna bezchybně, ale procesní chyby budou v části o oddlužení. Soud oddlužení proto zamítne, ovšem insolvenční řízení zahájí a výsledkem nebude oddlužení, nýbrž konkurz. Včetně odměny pro konkurzního správce.

Když nahlédnete do veřejně přístupného insolvenčního rejstříku, těchto případů najdete mnoho. Chcete jednoduchý návod, jak vyhodit přes 50 000 Kč z okna? Podejte návrh na své oddlužení, přestože vaše příjmy nebo majetek nedosáhnou požadované minimální 30procentní výše pro uspokojení věřitelů. Soud zahájí insolvenční řízení, oddlužení zamítne, vás pošle do konkurzu a protože není kde brát, konkurz se zastaví. Váš dluh se zvýší o odměnu konkurznímu správci. Podat návrh není rozhodně jednoduché.

Příklad skutečného dlužníka

Podle konkrétního dlužníka, kterému soud schválil oddlužení, jsem vytvořil tabulku s jeho závazky, jak je doložil soudu. Všimněte si, že jakmile začaly problémy, dlužník zvolil řešení v podobě dalšího závazku u splátkových společností s vyšším úrokem.

ZávazekVěřitelČástka v KčStav
Revolvingová půjčkaProfireal44 000Dluh
ÚvěrCofidis50 082Dluh
Kreditní kartaEssox25 000Dluh
ÚvěrEssox16 000Dluh
Spotřebitelský úvěreBanka114 000Dluh
Kreditní kartaUniCredit Bank26 843Rozsudek
ÚvěrCitibank157 000Exekuce návrh
Kreditní kartaCitibank46 720Exekuce návrh
Kreditní kartaGE Money Multiservis117 148Exekuce příkaz
Penále z prodleníBytové družstvo154 584Rozsudek
Celkem751 377

Zdroj: Insolvenční rejstřík.

Oddlužení

Kdo může oddlužení využít?Jaké jsou další podmínky oddlužení?Jakou formou může být oddlužení realizováno?Jak probíhá oddlužení formou splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty?Může dlužník žádat o nižší splátky?Jak se platí splátky? Přijdou mi peníze na účet a já je pak pošlu věřitelům?Mohu i při oddlužení splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty přijít o dům či byt?Mám při oddlužení formou splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty ještě nějaké další povinnosti než jen pravidelné splátky?Jak probíhá oddlužení formou zpeněžení majetkové podstaty?Kdo rozhoduje, jakou formou oddlužení proběhne?Koná se v případě oddlužení schůze věřitelů povinně?Může dojít ke zrušení oddlužení v jeho průběhu?Co mám dělat, když v důsledku epidemie koronaviru nemám na splátky?Co se stane s dluhy, které v průběhu oddlužení nezvládnu zaplatit?Vztahuje se osvobození od dluhů na všechny moje zbylé dluhy?Může mi soud přiznané osvobození vzít?

Oddlužení není pro každého

Zatímco návrh na zahájení insolvenčního řízení může podat kdokoli, oddlužení je dostupné pouze pro nepodnikatelské subjekty. V praxi jde o fyzické osoby-občany a případně neziskové právnické osoby. Živnostníci a podnikatelé mají smůlu. K návrhu na oddlužení musí dlužník doložit své budoucí příjmy nebo majetek tak, aby bylo zřetelné, že bude zaplaceno min. 30 % stávajícího dluhu.

Jste na omylu, pokud si myslíte, že dluhy vyřešíte splátkami. V roli dlužníka sice můžete navrhnout způsob vypořádání dluhu, ale o skutečné formě rozhoduje soud. Vypořádání dluhu tak může skončit klidně prodejem vašeho majetku. Stanovená hranice 30 % pro schválení oddlužení neznamená, že dlužník zaplatí tato procenta a je z dluhů venku. V reálném životě může dojít i ke stoprocentní úhradě dluhu včetně všech odměn.

Přípravu nepodceňujte

Složitý formulář vyžaduje doložení mnoha úředně ověřených listin včetně úředně ověřených podpisů. A právě tady se opět často dlužníci dopouštějí chyb, když si stáhnou z webu ministerstva spravedlnosti formulář, vyplní ho, pořídí si kopie požadovaných dokumentů a vše odešlou poštou. Bez úředních ověření a bez znaleckých posudků na majetek dlužníka soud řízení nezahájí a časem dlužníka o této skutečnosti informuje. Zbytečně pak dochází k prodlení.

Šťastný konec není pravidlem

Nezapomínejme, že návrh na oddlužení je jen jedním z mnoha způsobů, jak lze řešit problémy se splácením závazků. A jak oddlužení probíhá? Nejčastěji jde o splátky, nebo dochází ke snížení majetku dlužníka. Ale o způsobu rozhodují věřitelé, dlužník jen podává návrh. A málokdo ví, že když je věřitel zajištěný například zástavním právem, podáním návrhu na oddlužení může nechat zastavenou nemovitost okamžitě zpeněžit.

Já myslel, že…

Že návrh nemusí dopadnou podle představ dlužníka, ukazují i záznamy v insolvenčním resjtříku. Máte-li chvíli času, nahlédněte do něj a dozvíte se mnoho zajímavých informací. Stačí zadat jen křestní jméno a můžete si přečíst historii všech dlužníků-nositelů zadaného jména.

„Před podáním návrhu vám doporučujeme navštívit portál justice.cz, kde se dozvíte všechny potřebné informace. Pokud dlužník nepředloží vše potřebné a nevyplní, soud návrh odmítne. Jestliže je návrh na insolvenci spojený s návrhem na oddlužení, máte jen 7 dnů na provedení oprav či doložení dokumentů. A nechat si vyhotovit například chybějící znalecký posudek během týdne opravdu není snadné.

Zájem velký, chyb mnoho

Insolvenční zákon je složitý a prošel složitým vývojem, ale je to cesta k modernizování konkurzního práva. Jeho výhodou je hlavně elektronický rejstřík, kam se do zákonem stanovených dvou hodin od podání návrhu provede zápis.

Celý insolvenční zákon stojí na známém Je to možné, ale… Tím se potvrzuje fakt, že každý krok, který vede k zásadní změně vašeho života je potřeba dopředu rozmyslet. Jinak může být na konci nejen rozčarování, ale dokonce opačný výsledek, než jste chtěli.

Vypořádání společného jmění manželů v oddlužení

Osobní bankrot kromě jednotlivců mohou vyhlásit také manželé. Pokud podali společný návrh na povolení oddlužení, mají podle insolvenčního zákona po dobu trvání insolvenčního řízení postavení nerozlučných společníků a považují se za jednoho dlužníka.

Foto: Fabian & PartnersJak mohou manželé vyhlásit osobní bankrot?

Podmínky  jsou velmi podobné jako při oddlužení jednotlivce, v případě společného oddlužení manželů je ale potřeba brát v potaz jeden velice důležitý institut, a tím je společné jmění manželů (dále jen „SJM“).

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Společné jmění manželů

V případě SJM se dluhy jednoho z manželů dotýkají stejnou mírou i manžela druhého. Do dlužné částky jsou tedy zahrnuty nejen společné dluhy, ale také dluhy, které náleží jenom jednomu z manželů, a to jak z doby před uzavřením sňatku, tak i z dob trvání manželství.

Podle § 742 odst. 1 písm. b) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“), se může druhý z manželů následně domáhat náhrady hodnoty toho, co ze společného majetku vynaložil na výhradní majetek druhého manžela.

Podle § 398 odst. 1 insolvenčního zákona je možné oddlužení obecně provést dvěma způsoby:

 • zpeněžením majetkové podstaty,
 • plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty.

Obsah majetkové podstaty je specifikován v § 206 insolvenčního zákona, kde jsou stanoveny věci, které do něj patří, jako jsou například peněžité prostředky, věci movité i nemovité. V zákoně je také uvedený majetek, který do majetkové podstaty nepatří, což je majetek, který není možné postihnout výkonem rozhodnutí nebo exekucí.

Změny v oddlužení jsou tu. Nová pravidla osobního bankrotu | Peníze.cz

Zpeněžení majetkové podstaty

V případě prvního zmíněného způsobu oddlužení, tedy zpeněžením majetkové podstaty, je v § 408 odst. 1 IZ je výslovně stanoveno, že pokud se jedná „o oddlužení, které bylo povoleno na základě společného návrhu manželů, považuje se od okamžiku, kdy nastanou účinky schválení oddlužením zpeněžením majetkové podstaty, všechen majetek těchto manželů za majetek ve společném jmění manželů, který nezaniká“. Zpeněžení se tedy podle zákona týká pouze majetku, který náleží do majetkové podstaty ke dni schválení oddlužení. Oprávnění disponovat majetkem, který manželé – ať už dohromady nebo samostatně nabyli po tomto dni, získává dlužník.

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Pokud je SJM předluženo a vypořádání není možné provést, zahrnuje se (podle zákona § 274 odst. 1 IZ) celý majetek náležející do SJM manželů do majetkové podstaty. Výtěžek zpeněžení daného majetku se poté vypořádá přiměřeně podle pravidel pro vypořádání SJM (§ 736 a násl. NOZ).

Senioři mají na dosažení jednodušší oddlužení. Díky novele ...

Plnění splátkového kalendáře

Ani v případě oddlužení pomocí plnění splátkového kalendáře zpeněžením majetkové podstaty SJM nezaniká. Vrchní soud v Praze dále ve svém usnesení ze dne 15. 12. 2009 konstatoval, že „manžel dlužníka svým podpisem na návrhu dlužníka na povolení oddlužení dává souhlas k tomu, aby pro účely oddlužení byl použit veškerý majetek ve společném jmění jeho a dlužníka, a to včetně příjmů, které budou v budoucnu vyplaceny“. Kromě toho se dlužníkův manžel zavazuje také dostatečně spolupracovat. Spolupráce je ze strany insolvenčního správce vyžadována. Pokud manžel nepřipojí k návrhu na povolení oddlužení svůj podpis a souhlas, a to ani na výzvu soudu, soud návrh odmítne.

Co může ovlivnit průběh insolvenčního řízení?

V případě manželského svazku může dojít ke dvěma situacím, které zásadně ovlivní průběh insolvenčního řízení. Jedná se o rozvod a úmrtí jednoho z manželů. V prvním případě můžeme uvažovat o dvou možnostech:

 • ponechání manželů v jednom řízení bez ohledu na to, zda zůstávají ve svazku manželském,
 • rozdělení řízení do dvou zcela samostatných jednání.

Tady ale většinou nenastává shoda, jakým konkrétním způsobem se společnými závazky dále naložit. V tomto případě je důležité dbát zásad insolvenčního řízení obsažených v § 5 insolvenčního zákona, kdy nesmí být žádný z účastníků nespravedlivě poškozen nebo nedovoleně zvýhodněn, a mělo by se postupovat tak, aby došlo k co největšímu uspokojení věřitelů.  

Došlo-li k úmrtí jednoho z manželů, je důležité vzít v potaz to, že zemřelý ztrácí právní osobnost a z toho důvodu nemůže být logicky nadále účastníkem insolvenčního řízení. Vzhledem k tomu, že proces oddlužení je zjevně vázán na osobu dlužníka, není ani možné, aby na místo zemřelého nastoupil jeho právní nástupce/zástupce. V právním světě ale nepanuje shoda, jak dále postupovat.

V usnesení Vrchního soudu v Olomouci ze dne 28. 4. 2014 (ve věci vedené pod sp. zn. 2 VSOL 54/2016) je konstatováno, že s ohledem na to, že se oba manželé v rámci insolvenčního řízení považují za jednoho dlužníka a mají postavení nerozlučných společníků, pozůstalému manželovi nebrání nic v tom, aby započaté oddlužení dokončil, a to za stále stejných podmínek: „Úmrtím jednoho z manželů v době trvání účinků schváleného oddlužení se pohledávky, které byly původně pouze zemřelého manžela a které byly zahrnuty do společného splátkového kalendáře, nevylučují z uspokojení v rámci probíhajícího oddlužení. V oddlužení pokračuje nadále pozůstalý manžel, přičemž poměr, výše a další trvání stanovených měsíčních splátek zůstává beze změny.“ Vrchní soud v Olomouci má tedy za to, že při smrti jednoho z manželů dochází k přeměně na  jednoho dlužníka a v insolvenčním řízení je možné pokračovat beze změny.

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Vrchní soud v Praze ve svém rozhodnutí ze dne 31. 5. 2017( č. j. 3 VSPH 743/2017) ale tvrdí, že v případě smrti jednoho z manželů musí dojít k zastavení insolvenčního řízení, a to vůči oběma: „Zanikl-li dlužník (ve smyslu manželů, kteří podali společný návrh na povolení oddlužení a mají dle § 394a odst. 3 InsZ po dobu trvání insolvenčního řízení postavení nerozlučných společníků), nejsou (při absenci zákonné úpravy dalšího postupu v řízení) splněny podmínky řízení ve smyslu § 103 o.s.ř. za použití § 7 InsZ a řízení je třeba ve smyslu § 107 odst. 5 o.s.ř. zastavit.“

Z výše uvedených příkladů v judikatuře lze vidět, že v případě úmrtí jednoho z manželů neexistuje žádný jednoznačný postup. Důležité je však zmínit, že dědické řízení proběhne vždy nezávisle na insolvenčním řízení. Do řízení dědického se mohou přihlásit také věřitelé zemřelého dlužníka. Uspokojeni mohou být ale pouze v případě, jsou-li v rámci dědického řízení zjištěna nějaká aktiva. Přihlásit se mohou nejen ti věřitelé, kteří jsou přihlášeni do insolvenčního řízení, ale také ti, kteří přihlášku do insolvenčního řízení zatím nepodali.

Obrázek ke zprávě na téma oddluzeni od vydavatele ZDN.cz

Insolvence a oddlužení (návrh na oddlužení)

Vyhlášení nouzového stavu v České republice přineslo řadu zákazů a omezení. Tato omezení se ale nevztahují na poskytování právních služeb, mimo jiné ani na možnost podání insolvenčního návrhu.

Návrh  je možné podávat i nadále, a to za stejných podmínek jako doposud. Dlužník ale musí prokázat, že se nachází v úpadku. V úpadku může dlužník být v případě, pokud má více věřitelů, u kterých má pohledávky více než 30 dnů po splatnosti a tyto závazky není schopen plnit. Aby bylo možné insolvenční návrh podat, je v prvé řadě potřeba posoudit konkrétní situaci dlužníka, a to na základě doložených podkladů.

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Jaké dokumenty potřebujete?

Oddlužení – Jak na insolvence

V rámci novely insolvenčního zákona ze dne 1. 6. 2019 už dlužník nemusí k insolvenčnímu návrhu předkládat kompletní seznam všech svých závazků, které má vůči věřitelům. Musí ale prokázat, že se nachází v úpadku (má více věřitelů, pohledávky více než 30 dnů po splatnosti a neschopnost splácet). Povinnou přílohou je také seznam majetku, ve kterém je dlužník povinen označit jednotlivě svůj majetek včetně pohledávek a přidat také seznam svých zaměstnanců.

Dále musí dlužník doložit přehled svých příjmů za posledních 12 měsíců (výplatní pásky, důchodový výměr atd…) a současně sdělit očekávané příjmy v následujících 12 měsících. Očekávané příjmy je možné dokázat například předložením pracovní smlouvy, dohody o provedení práce, smlouvy o důchodu a jiné.

Oddlužení podnikatelů

Současný stav může mít dopad na finanční situaci mnoha živnostníků. Insolvenční návrh může podat i podnikající fyzická osoba. Podle insolvenčního zákona (§ 389 odst. 2) dluh z podnikání nebrání v řešení dlužníkova úpadku formou odlužení, a to v případě, že věřitel souhlasí. Věřitel musí vyslovit nesouhlas s řešením úpadku oddlužením a náležitě nesouhlas odůvodnit, a to nejpozději spolu s přihláškou své pohledávky. Konečné rozhodnutí je ovšem na insolvenčním soudu, pokud tedy věřitel vysloví nesouhlas, neznamená to, že nemůže být úpadek řešen oddlužením. 

Prvotní nápor po červnovém zmírnění podmínek oddlužení opadl ...

Náležitosti insolvenčního návrhu

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Náležitosti pro podání insolvenčního návrhu u živnostníka jsou stejné jako u každé jiné nepodnikající fyzické osoby. Co se týká prokazování příjmů u živnostníků, je potřeba uvádět reálný čistý příjem. Pokud je v rámci daňového přiznání uplatňován paušál, pak takovéto daňové přiznání není pro účely insolvenčního řízení relevantní. Důležitý je skutečný čistý příjem živnostníka po odečtení reálných nákladů. 

Hrozí vám exekuce, ale máte strach, že vás oddlužení připraví o všechny příjmy? Možná netušíte, že loňská novela insolvenčního zákona vnesla do oddlužení nová pravidla.

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Vyberte si správnou možnost

Nevíte, jestli je pro vás výhodnější oddlužení, insolvence, nebo osobní bankrot? „Hodně lidí si to plete, ale vždy se jedná jen o jedno: ochranu před dluhy,” říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Jakmile dluhy dospějí až do exekuce, není podle něj jiné cesty zpět. „Exekutor totiž nepřestane – obstaví účty, bere majetek i velkou část příjmu. Ke dluhu také přibývají úroky a sankce i náklady exekuce. Před exekutorem si nemůže být jistý ani partner či partnerka, protože se zajišťují všechny věci ve společné domácnosti,”

Oddlužení - zasloužíte si žít bez dluhů | eBankrot.cz

Přehledně: 10 zásadních změn, které přináší do zákonů

1. Ochrana osob při zmeškání lhůt v řízeních

Znemožnil vám koronavirus podání odvolání, správní žaloby či ústavní stížnosti? Podle lex covidu bude nově platit, že pokud dojde v rámci občanského soudního řízení, správního soudnictví, exekučního řízení, insolvenčního řízení, trestního řízení (zde se jedná o institut navrácení lhůty), soudního vykonávacího řízení či řízení před Ústavním soudem ke zmeškání lhůty, soud toto zmeškání lhůty promine. To však pouze za předpokladu, že k zmeškání došlo z omluvitelného důvodu, spočívajícího v překážce způsobené mimořádným opatřením, která účastníkovi nebo jeho zástupci buď zcela znemožnila nebo podstatně ztížila úkon učinit, a že je návrh na prominutí zmeškání lhůty učiněn ve stanovené lhůtě dle lex covid, včetně zmeškaného úkonu.

Oddlužení – Jak na insolvence

2. Usnadnění rozhodování právnických osob i bez fyzické přítomnosti společníků či akcionářů

V korporátním prostředí se prakticky ihned po vyhlášení nouzového stavu a omezení volného pohybu osob vyskytly zoufalé hlasy společníků a akcionářů, dotazující se na to, zda a za jakých podmínek mohou uskutečnit valné hromady. Lex covid jim vychází vstříc a stanovuje, že orgán právnické osoby může rozhodovat mimo zasedání v písemné formě nebo s využitím technických prostředků i tehdy, nepřipouští-li to jeho zakladatelské právní jednání. Je tedy umožněno uskutečnit valné hromady i na dálku, a to i pokud to nepovolují stanovy či společenské smlouvy.

Po dobu trvání mimořádných opatření proto bude umožněno rozhodování s využitím technických prostředků (prostřednictvím internetu – Skype, WebEx apod.) nebo rozhodování per rollam (tj. korespondenční) i v případech, kdy taková možnost rozhodování není upravena v zakladatelském právním jednání kapitálových společností, družstva či společenství vlastníků jednotek. Po dobu trvání mimořádných opatření se také navrhuje umožnit družstvům, v nichž působnost členské schůze plní shromáždění delegátů, rozhodovat per rollam.

Zamítnutí oddlužení lze dále úspěšně řešit | Oddlužení občanů

3. Uplynulo vám funkční období? Lex covid jej prodlužuje

Jste členem statutárního orgánu či jiného voleného orgánu právnické osoby a uplynulo vám již funkční období, přičemž nedošlo k obnovení vaší funkce znovuzvolením? I zde lex covid nabízí řešení.

Zákon totiž počítá s tím, že po dobu trvání mimořádného opatření se automaticky prodlužuje funkční období těch členů voleného orgánu, kterým by funkční období mělo v době trvání mimořádného opatření zaniknout, to až do uplynutí tří měsíců ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření; to platí i tehdy, uplyne-li vaše funkční období v době jednoho měsíce ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření. Automatické prodloužení funkčních období volených orgánů se však neuplatní, pokud s tím nebude člen voleného orgánu souhlasit – jeho nesouhlas je třeba doručit právnické osobě ještě před uplynutím funkčního období.

A pokud uplynulo funkční období člena voleného orgánu v době mezi dnem přijetí mimořádného opatření a dnem nabytí účinnosti zákona, přitom místo něj nebyl zvolen nikdo nový, bude platit, že jeho funkce se obnoví, souhlasí-li s tím tento člen. Funkce člena voleného orgánu se obnoví dnem doručení souhlasu s obnovením funkce právnické osobě a zaniká uplynutím třech měsíců ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření.

Navrhuje se také připuštění tzv. kooptace, tedy volby člena orgánu samotnými členy orgánu, neklesne-li jejich počet pod polovinu a pokud s tím souhlasí všichni členové tohoto orgánu, a to i v případech, není-li taková volba připuštěna v zakladatelském právním jednání, nejdéle však do příštího zasedání.

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

4. Nové lhůty pro schválení účetních závěrek s.r.o., a.s. a družstev

Lex covid pamatuje i na každoroční schvalování účetních závěrek, přičemž stanovuje, že lhůta pro schválení účetních závěrek (většinou do 30. června) společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti a družstva se prodlužuje o tři měsíce ode dne skončení mimořádného opatření, nejpozději však do 31. prosince 2020.

oddlužení Archivy - Findigo | Obohatíme Vám život

5. Pozastavení podávání dlužnických i věřitelských insolvenčních návrhů

Zákon také přináší všem společnostem, které se ocitly ve vážné finanční nouzi, dočasně oddychový čas. Dočasně totiž pozastavuje povinnost dlužníka, který je právnickou osobou nebo podnikající fyzickou osobou, podat na sebe insolvenční návrh tak, jak v určitých případech stanoví insolvenční zákon. Tuto úpravu zákonodárce lze zajisté kvitovat, neboť v úpadku, případně hrozícím úpadku se v důsledku koronaviru již ocitlo, případně jistě ocitne, obrovské množství společností i podnikajících fyzických osob. Nebylo by tudíž spravedlivé, tyto postižené společnosti nutit vyhlásit insolvenci, pokud k ní došlo přímým vlivem koronaviru, resp. mimořádných opatření.

Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh se nevztahuje na ty osoby, u nichž úpadek nastal již před přijetím mimořádných opatření, nebo pokud úpadek nebyl převážně způsoben v důsledku okolnosti související́ s mimořádným opatřením, která by dlužníku znemožňovala nebo podstatně ztěžovala plnit své peněžité závazky.

Povinnost podat insolvenční návrh bude trvat až do uplynutí šesti měsíců od ukončení nebo zrušení mimořádného opatření, nejpozději však do 31. prosince 2020. Tím je poskytnut dostatečný časový prostor pro odvrácení nepříznivých finančních důsledků.

U věřitelských insolvenčních návrhů by nově mělo platit, že k insolvenčnímu návrhu, který v době ode dne nabytí účinnosti zákona do 31. srpna 2020 podal věřitel, se nepřihlíží. Lex Covid tak zabraňuje insolvenčním útokům věřitelů na své dlužníky, které mnohdy nesměřují nejen k uspokojení svých pohledávek, nýbrž mnohdy ke snaze o ekonomickou likvidaci dlužníků – konkurentů. Tyto tzv. šikanózní insolvenční návrhy přitom nejsou v českém právním prostředí žádnou výjimkou.

6. Pomoc dlužníkům v oddlužení

Patříte-li mezi osoby, kterým bylo schváleno oddlužení, pak si jistě také kladete otázku, zda musíte i nadále plnit splátkový kalendář, přestože se vaše majetkové poměry vlivem koronaviru významně zhoršily. Lex Covid počítá s tím, že v oddlužení plněním splátkového kalendáře schváleném do 30. června 2017 se lze domáhat změny výše splátek, a to i bez svolání schůze věřitelů. Bylo-li oddlužení schváleno do 31. května 2019, insolvenční soud nepřemění oddlužení v dlužníkův konkurs, pokud by nesplnění podstatné části splátkového kalendáře bylo převážně způsobeno v důsledku okolnosti související s mimořádným opatřením

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Stejně tak by mělo nově platit za předpokladu, že pokud dlužník prokáže, že mu mimořádná opatření znemožnila plnit oddlužení ve formě splátkového kalendáře ve schválené hodnotě, může mu insolvenční soud přiznat osvobození od placení pohledávek zahrnutých do oddlužení v rozsahu, ve kterém dosud nebyly uspokojeny, i tehdy, je-li hodnota plnění, které při splnění oddlužení obdrželi nezajištění věřitelé, nižší než schválená konkrétní procentuální výše uspokojení.

Seriál o insolvencích: Rozhodnutí o insolvenčním návrhu a o návrhu ...

7. Dočasné přerušení reorganizace

Lex covid také stanovuje, že v insolvenčním řízení, ve kterém byl ke 12. březnu 2020 pravomocně schválen reorganizační plán, který nebyl ještě zcela splněn, je dlužník oprávněn v době ode dne nabytí účinnosti zákona do uplynutí šesti měsíců od ukončení nebo zrušení mimořádného opatření, navrhnout insolvenčnímu soudu, aby rozhodl, že dlužník je oprávněn dočasně přerušit plnění reorganizačního plánu, nejdéle však do 31. prosince 2020. Po tuto dobu nebude možné reorganizaci přeměnit v konkurs, čímž opět dochází k ochraně dlužníků, kteří jsou závislí na chodu svých podniků.

8. Mimořádné moratorium jako lék pro podniky již bojující o přežití

V době až do 31. srpna 2020 může dlužník, který je podnikatelem a který nebyl ke 12. březnu 2020 v úpadku, podat u insolvenčního soudu před zahájením insolvenčního řízení, případně po jeho zahájení k návrhu jiné osoby, podle schváleného znění lex covidu návrh na mimořádné moratorium, který zajistí dočasné omezení realizace zajištění či zahájení vykonávacího řízení.

9. Dočasné pozastavení tzv. mobiliárních exekucí a exekucí prodejem nemovitosti

Schválená úprava počítá s tím, že výkon rozhodnutí prodejem movitých věcí (mobiliární exekuci) soudní exekutoři neprovedou až do 30. června 2020. To neplatí, pokud s tím dlužník bude souhlasit, nebo pokud půjde o pohledávku na výživném nebo pohledávku na náhradu újmy způsobenou ublížením na zdraví, případně jinými úmyslnými trestnými činy. V takovém případě budou moci mobiliární exekuce pokračovat dále.

Dlužníci tedy mohou být v klidu, neboť až do konce června 2020 je při nařízené exekuci prodejem movitých věcí v jejich bydlišti soudní exekutor zřejmě nenavštíví, pokud to nebude pro vedení exekučního řízení nezbytně nutné a pokud nejde o některou z výše uvedených privilegovaných pohledávek (výživné/ náhrada újmy).

Jde-li o exekuce prodejem nemovitých věcí, ty jsou dle lex covid také až do 30. června 2020 pozastaveny, to však pouze ohledně nemovitostí, ve kterých má dlužník místo trvalého pobytu. Ani zde to nemá platit v případě, pokud půjde o pohledávku na výživném nebo pohledávku na náhradu újmy způsobenou ublížením na zdraví, případně jinými úmyslnými trestnými činy. V takovém případě budou moci prodeje nemovitých věcí pokračovat dále.

I zde tedy dlužníci v průběhu koronavirové krize nepřijdou o střechu nad hlavou, pokud opět nepůjde o některou z výše uvedených privilegovaných pohledávek. Kromě toho však navíc došlo i ke zvýšení limitu pohledávek pro vydání exekučního příkazu prodejem nemovitých věci, a to ze současných 30 tisíc na 100 tisíc korun.

Lze předčasně splatit dluhy v oddlužení? - Abivia

10. Omezení výše smluvního úroku z prodlení

Schválený lex covid zapovídá smluvní úrok z prodlení nad aktuální roční zákonnou sazbu úroku z prodlení, a to až do konce června 2020, a to na jakékoliv prodlení dlužníka, které nastalo ode dne 12. března 2020, pokud dlužník prokáže, že mu omezení plynoucí z mimořádného opatření znemožnilo nebo podstatně ztížilo včasné splnění peněžitého dluhu. Toto pravidlo se však nepoužije na závazky ze smluv uzavřených po dni nabytí účinnosti lex covidu.

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Časté dotazy

Co je to Insolvence?

Insolvenční řízení je jakékoliv soudní řízení, jehož předmětem je projednat úpadek či hrozící úpadek. K tomu, aby mohla být insolvence poskytnuta, nemusí být vůči dlužníkům vedeno exekuční řízení. Problematiku insolvencí komplexně řeší tzv. insolvenční zákon Nejčastější využívanou formu insolvence je tzv. oddlužení neboli osobní bankrot

Jak probíhá Insolvence – oddlužení, osobního bankrot

Jak jsme vás již informovali, je nutné spolupracovat s advokátní kanceláří, která na základě podepsané smlouvy o právní pomoci připraví veškeré potřebné podklady nutné pro insolvenční řízení. Tyto podklady pak kancelář dodá dlužníkovi k podpisu. Po podpisu dokumentů je návrh advokátem podán k příslušnému soudu, kdy soud rozhoduje o průběhu řízení standardně cca do 15 dnů. Pokud soud vyžaduje upřesnit některý dokument, vše je realizováno příslušným advokátem. Jakmile dojde k povolení oddlužení, je soudem stanoven Insolvenční správce. Klient advokátní kanceláře (dlužník) je pak informován o následném postupu. Nadále řízení již vede správce, který vyzve všechny věřitele k přihláškám pohledávek a dále vede řízení stanoveným způsobem.

Kalkulačka oddlužení online - kalkulátor oddlužení zdarma | Osobní ...

Podmínky Insolvence Fyzických osob i OSVČ

Dlužník musí pro splnění podmínek mít alespoň dva závazky u různých věřitelů. Tyto závazky v daném okamžiku již nezvládá splácet nebo již v tuto chvíli ví, že je v dohledné době přestane být schopen splácet.

Kolik zůstane dlužníkovi v případě osobního bankrotu? Pouze životní minimum?

Rozhodně ne! Kromě životního minima, musí dlužníkovi zůstat tzv. „nezabranitelné minimum“ a také finance na každou vyživovanou osobu, která s ním žije v domácnosti.

Je schválení oddlužení jisté?

Proces oddlužení je nesmírně složitý a každý případ je zcela individuálně posuzován soudem. Vždy však pomůže, když dlužník aktivně spolupracuje a komunikuje s advokátem, se kterým řeší proces oddlužení.

Oddlužení - zasloužíte si žít bez dluhů | eBankrot.cz

Jak by měla probíhat spolupráce advokáta po vypracování návrhu na oddlužení?

Spolehlivý advokát by s vámi měl komunikovat a spolupracovat i po samotném podání návrhu na oddlužení. Měl by být vašim průvodcem a rádcem při komunikaci se soudy, a to až do úspěšného schválení samotného oddlužení.

Kolik procent z dlužné částky musí dlužník uhradit?

Kolik procent dlužník zaplatí se odvíjí od několika skutečností. Primární je výpočet příjmů dlužníka a počet vyživovaných osob, kdy podle novely zákona platné od 1.6.2019 již je možné uhradit částku nižší než 30 % celkových dluhů, minimálně však částku 2178,- Kč měsíčně.

Je pravdou, že do oddlužení – insolvence mohou dlužníci zahrnout jen půjčky od bankovních institucí?

Nikoliv. Do součtu dlužných částek se mohou započítat veškeré půjčky, dluhy a závazky bez ohledu na jejich charakter.

Kdy dochází k pozastavení exekucí na plat dlužníka?

Exekuce z platu se zastavuje v den schválení oddlužení.

Co dělat, když dlužník nemá prokazatelný nebo dostatečný příjem?

Z naší poradny: Co dělat, když příjmy nedostačují k oddlužení ...

Dlužníkům se dle legislativy nabízí možnost, kdy jim bude jiná osoba přispívat potřebnou částku, potřebnou pro zaplacení minimální částky, kdy lze proces oddlužení schválit.

Co dělat, když mám dluhy?

Pokud máte dluhy, je velmi důležité vyhledat odbornou pomoc. Většina dlužníku udělá základní chybu a situaci nechají zajít příliš daleko a řeší svůj stav další zápůjčkou, což je chyba. Důležité je vyhledat odbornou pomoc. Tuto pomoc poskytuje finanční poradce, nic méně většina lidí je natolik zadlužená a jejich situace je tolik fatální, že ideálním řešením jejich situace je využití insolvenční zákona to možnosti oddlužení  “ osobního bankrotu“, kdy podle noveli insolvečního zákonu tuto službu poskytuje advokát či organizace s akreditací. Dlužník navštíví oprávněnou osobu s podkladovou dokumentací  a ta připraví insolvenční návrhu, který je dlužníkovi předán k podpisu a konverzi. Následně oprávněná osoba návrh podá k příslušnému krajskému soudu v místě bydliště dlužníka k řízení. Soud rozhoduje bez dlužníka.

Jak postupovat, když mi dluží výživné?

Dlužné výživné vymáhá soudně advokát, kterého si dlužník vybere, v dnešní době je  možné se obrátit i na mimo jiné neziskové společnosti, které se vymáháním dlužného  výživného  zabývají.

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Vstupuje dluh  na výživném do insolvence?

Ano, dlužné výživné je bráno jako dluh na úrovni dluhu za majetkovou podstatou- tzn.: tento dluh má předností uspokojení a to v plné výši.

Má smysl vymáhat výživné, když je dlužník ve výkonu trestů?

Ano, má to, že je dlužník ve výkonu trestu či ve vazbě nemá na vymáhání výživného žádný vliv.  Dále vymáhání výživného je vždy na daném exekutorovi, který postihuje majetek dlužníka, kdy tento může i ve výkonu trestu pracovat, což úspěšnost vymáhání částky zvyšuje.

Co musíte udělat pro to, abyste mohli vyhlásit osobní bankrot ...

Lze vymáhat výživné i pro dítě starší 18 let?

Ano, pokud dítě studuje a není výdělečné, vyživovací povinnost vůči dítěti trvá a to do jeho věku 26 let.

Pokud jsem podal trestní oznámení za neplacení výživného, můžu výživné dále i vymáhat?

Ano, můžete vymáhat výživné, i když máte podané na dlužníka trestní oznámení a to z důvodu, že vymáhání výživného je věs soukromoprávní.

Když mám dluh na výživném a půjdu do  insolvence je to problém?

Ne, ba naopak oddlužení Vám může pomoci, protože máte snahu řešit svou situaci. Jen musíte počítat, že budete hradit kromě minimální zákonem určené částky 2 178 Kč také dluh na výživném, který se rozpočítá mezi dobu insolvenčního řízení max. 60 měsíců a dále pravidelnou splátku výživného, aby nedocházelo k dalšímu zadlužení.

Kalkulátor splátek pro oddlužení plněním splátkového kalendáře

Výše měsíčních splátek pro oddlužení plněním splátkového kalendáře je vymezena jako rozdíl mezi příjmem dlužníka a finanční částkou ve výši nezbytných finančních prostředků sloužících k zajištění základních životních potřeb dlužníka a jeho rodiny, přičemž způsob výpočtu výše těchto nezbytných finančních prostředků je stanoven právními předpisy.

Kalkulačka – podmínky osobního bankrotu 2020

Kalkulátor splátek – Insolvence – Justice.czinsolvence.justice.cz › kalkulator-splatek


Kalkulátor splátek pro oddlužení plněním splátkového kalendáře (se zpeněžením majetkové podstaty) má pouze informativní charakter a slouží jako první pomocná informace pro dlužníky, kteří uvažují o tom, že podají k soudu návrh na povolení oddlužení. Nejedná se o závazný výpočet.

Je třeba upozornit, že od výsledné částky (tedy od měsíční částky pro oddlužení) je nutné odečítat:

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

 • odměnu insolvenčního správce – jednotlivec 750  Kč + DPH (= 907,5 Kč) / manželé 1.125 Kč + DPH (= 1.361,25 Kč)
 • náhradu hotových výdajů insolvenčního správce – jednotlivec 150 Kč + DPH (= 181,5 Kč) / manželé 225 Kč + DPH (= 272,25 Kč)

V případě jednotlivce je to tedy 1.089  a v případě manželů 1.633,5 Kč měsíčně za každý započatý kalendářní měsíc od rozhodnutí o povolení oddlužení do skončení plnění splátkového kalendáře.

Výsledná částka, po odečtení odměny a náhrady hotových výdajů, je částka, která je k dispozici věřitelům dlužníka (a tedy částka, ze které se, v případě oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty spolu s výtěžkem zpeněžení nezajištěného majetku, bude počítat procento uspokojení nezajištěných věřitelů – podrobné informace naleznete v sekci Oddlužení).

Co je darovací smlouva pro oddlužení? Kdo může být dárcem? - Abivia

Kromě těchto nákladů musíte počítat s tím, že se v průběhu řízení vyskytnou další výdaje, které musí být uhrazeny z prostředků dlužníka – např. odměnu insolvenčnímu správci za přezkoumané pohledávky (250 Kč + DPH za každou přezkoumanou přihlášku pohledávky), zákonné výživné apod. (konkrétní pohledávky naleznete ve Slovníčku insolvenčních pojmů pod hesly Pohledávka za majetkovou podstatou a Pohledávka postavená na roveň pohledávkám za

majetkovou podstatou).

https://www.bankrotonline.cz/?aid=0040920001

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení) | Banky.cz

Navíc o tom, zda se bude oddlužení řešit plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty či zpeněžením majetkové podstaty, rozhodují věřitelé. Na základě výsledků zjištěných pomocí tohoto kalkulátoru si tedy nelze udělat jednoznačný závěr o tom, zda Váš návrh na povolení oddlužení bude či nebude soudem povolen a jakým způsobem se případně povolené oddlužení bude řešit. Výsledky získané využitím kalkulátoru nemohou nahradit konzultaci dalšího postupu řešení Vašeho problému s odborníky.

 Metodika výpočtu splátek pro rok 2020